O psychologicznej pomocy w trudnych chwilach - dla zdrowia

psychoterapia Kraków

Psychoterapia indywidualna i grupowa

Psychiatra i psycholog, to taki sam specjalista, jak każdy inny lekarz. I dlatego dobrze by było, gdyby przed pójściem do nich nie paraliżował nas wstyd i lęk, że ktoś znajomy nas zobaczy. Za wizytę nie musimy płaci, gdyż usłu

O psychologicznej pomocy w trudnych chwilach - dla zdrowia psychoterapia Kraków
gi takie w naszym kraju są bezpłatne. Czasem tylko wymagają zapisania się na listę oczekujących na wizytę. W razie potrzeby warto również skorzystać z innych zbiegów mających na celu pomóc naszej psychice. Pomóc potrzebującym może psychoterapia indywidualna, jak również terapia grupowa. Ani jednej, ani drugiej nie ma co się krępować. Ponieważ psychoterapia indywidualna odbywa się tylko w obecności psychologa. A terapia grupowa odbywa się także w obecności psychologa, jako specjalisty, który kieruje rozmową. Jak również w terapii grupowej uczestniczą inni pacjenci, których również nie należy się krępować. Bo są to ludzie podobni nam. Są tak samo pokaleczeni na psychice i wymagają podobnie jak my pomocy specjalisty. Pokaleczenia psychiki mogą mieć różne podłoże. Lecz wspólnym mianownikiem jest to, że pragną pomóc sobie i wrócić do pełni zdrowia psychicznego.


Osoby mające problemy w kontaktach z

Czasami zdarza się, że dźwigamy zbyt wiele problemów na swoich barkach. Walczymy z uzależnieniem lub nie radzimy sobie w pracy lub w kontaktach z rodziną. Nie mamy czasu na wypoczynek i zastanowienie się nad własnymi potrzebami. Kiedy czujemy, że życie zaczyna nas przerastać, warto poszukać pomocy. Oczywiście możemy zwierzyć się bliskiej osobie, ale w wielu przypadkach najlepszym wyjściem będzie udanie się do psychologa.


Profesjonalny terapeuta pomoże nam zrozumieć i pokonać problemy. Jeszcze do niedawna psychoterapia polegała głównie na indywidualnych sesjach ze specjalistą. Obecnie coraz częściej zaleca się terapię grupową. Wszystko zależy od problemów z jakimi boryka się dany klient. Terapia grupowa to nic innego jak regularne spotkania osób, które łączą podobne doświadczenia, uzależnienia lub zaburzenia. Zaletą tego typu terapii jest pozytywne oddziaływanie grupy na daną jednostkę. Uczestnicząca w niej osoba otrzymuje wsparcie od pozostałych członków. Dodatkowo czuje się akceptowana i rozumiana, ponieważ inne osoby mają za sobą podobne doświadczenia. Z tego względu terapię grupową wykorzystuje się często w leczeniu uzależnień i zaburzeń odżywiania. Osoby mające problemy w kontaktach z innymi ludźmi lub z panowaniem nad gniewem również wiele z niej wyniosą.


Osoby cierpiące na przypadłości takie jak

Osoby cierpiące na przypadłości takie jak depresja lub uzależnienie często szukają pomocy u bliskich lub przyjaciół, niestety te choroby nie zostaną zażegnane bez odpowiedniej specjalistycznej opieki.

Najważniejszym czynnikiem takiej opieki jest psychoterapia, podczas której pacjent ma szansę zmierzyć się ze swoimi problemami, porozmawiać o tym co czuje i nauczyć się jak walczyć ze swoją przypadłością. Takie spotkania zawsze są indywidualnie dopasowane do konkretnego pacjenta, tak aby jak najdokładniej zająć się jego problemem i mu pomóc.

Inną możliwością leczenia jest terapia grupowa - również są to spotkania z wyszkolonym terapeutom, ale pacjent ma szansę porozmawiać również z innymi osobami cierpiącymi na różne przypadłości. W takich spotkaniach najważniejsza jest wymiana doświadczeń pomiędzy chorymi, nawiązanie nowych przyjaźni i próba wspólnego wyjścia z choroby. Terapeuta jest głównie inicjatorem różnych dyskusji i mentorem, który każdemu indywidualnie pomaga zażegnać jego problemy.


Spotkania specjalistycznego terapeuty z pacjentem dają

Istnieją dwa sposoby wyleczenia chorób psychicznych - jest to terapia farmakologiczna i psychoterapia. Ta pierwsza ogranicza się jedynie do przyjmowania leków, a druga na spotkaniach z terapeutą, który pracuje razem z pacjentem nad wyjściem z jego przypadłości. Najlepiej jest stosować oba te sposoby naraz, zamiast ograniczać się tylko do jednego.

Spotkania specjalistycznego terapeuty z pacjentem dają możliwość dogłębnego poznania swojej choroby, pokazują możliwości walki, pomagają utrzymać chęć wyjścia z przypadłości i pomagają skupić się na rzeczach ważnych - takie terapie są indywidualnie dopasowywane do każdego pacjenta, aby pomóc mu jak najlepiej.

Można też zamiast tego zainteresować się czym jest terapia grupowa. Również są to spotkania ze specjalistą, jednak w tym przypadku więcej pacjentów może uczestniczyć w terapii. Pozwala to na wymianę doświadczeń i poglądów pomiędzy pacjentami, próbują oni wzajemnie sobie pomagać i nawiązują znajomości, a wszystko jest nadzorowane przez terapeutę.


Również psychoterapia indywidualna i terapia grupowa

Dla wielu ludzi odwiedzenie gabinetu psychologa jest przyznaniem się do defektu psychicznego. Nie mówiąc już o odwiedzeniu gabinetu psychiatry. W krajach wysoko rozwiniętych takie wizyty są na porządku dziennym. I nikt nikomu się nie dziwi, nikt nikogo nie śledzi i nie obmawia. Nam niestety jeszcze jest daleko do takiej postawy. I dlatego specjalistów takich omijamy szerokim łukiem mimo, że często mamy kłopoty ze swoją psychiką. Również psychoterapia indywidualna i terapia grupowa na przykład w stanach Zjednoczonych jest na porządku dziennym. Dane wskazują na to, że w Japonii niemalże nie ma samobójstw. Dlaczego ich nie ma ? Ano dlatego, że bardzo dobrze rozwinięta jest opieka medyczna, która pomaga zachować zdrowe ciało i umysł. Nie ma tam wielu przypadków samobójstw z powodu depresji, co w naszym kraju zdarza się coraz częściej. Skoro ludzie są zdrowi, to jednak muszą korzystać powszechnie z pomocy lekarzy różnych specjalności. W tym również psychiatrów i psychologów. Dlatego średnia wieku w Japonii należy do najdłuższych na świecie.